ד"ר אבירם גולד

ניתוח החלפת ברך אסותא

בגוף האדם ישנם מספר מפרקים שתפקידם לאפשר לנו תנועה כמו מפרק הירך, מפרק הכתף וכמובן גם מפרק הברך. מפרק הברך מורכב ממספר חלקים ומופעלים עליו בכול יום לחצים גדולים, שבהם הוא צריך לעמוד. ללא מפרק זה, לא היינו יכולים ללכת, לרוץ, להתכופף או לשבת. עם הגיל או במקרים של תאונות נגרמת לעיתים פגיעה במפרק זה. במקרים קלים ימליצו הרופאים על טיפולים כמו פיזיותרפיה או מתן תרופות. במקרים מורכבים או מתקדמים יותר נדרשת לא פעם החלפה של מפרק הברך, כדי להחזיר למטופל את איכות חייו למצב מיטבי. בבית החולים אסותא אנו מבצעים ניתוחים להחלפת ברך שמטרתם להביא את המטופל לפעילות מחודשת באופן מידי כמעט.

 

ניתוח החלפת ברך אסותא – מתי יש צורך בניתוח החלפת ברך?

ישנה סיבה אחת מרכזית המביאה לצורך בהחלפת המפרק והיא שחיקה של הסחוס. סחוס זה נמצא למעשה בחיבור בין שני חלקי המפרק ותפקידו למנוע זעזועים וליצור תנועתיות חלקה וקלה. ברוב המקרים השחיקה של הסחוס נוצרת בעקבות ניוון הנגרם ממצב בריאותי כמו דלקת או מחלת מפרקים. בעקבות השחיקה עצמות המפרק מתחככות זו בזו ונגרמים כאבים חזקים, פגיעה בשלמות המפרק, קושי בתנועה ועוד. במהלך ניתוח החלפת ברך אסותא ישנה החלפה של החלקים אשר ניזוקו באמצעות תחליפים מלאכותיים.

בטרם ימליץ הרופא על ניתוח יש למצות ראשית את כל אמצעי הטיפול האחרים שאינם כירורגיים. אם בכל זאת יש צורך בהחלפת המפרק, ניתוח החלפת ברך אסותא יבטיח שהמטופל ישוב לחיים מלאים וללא כאבים במהרה.

כיצד מתבצע ניתוח החלפת ברך?

כפי שציינו קודם לכן, מפרק הברך מורכב ממספר חלקים ולא תמיד ישנה פגיעה בכולם. לכן, ניתוח החלפת ברך אסותא יעשה בהתאם לחלקים שנפגעו. למעשה מפרק הברך מתחלק לשלושה מדורים שונים: הסחוס המידאלי, הסחוס הלטרלי והחיבור שבין עצם הירך לבין עצם הפיקה. לעיתים תגרם פגיעה רק בחלק הפנימי של הברך, כלומר בסחוס המדיאלי. ניתוח החלפת ברך אסותא זה יקרא החלפת ברך חלקית.

בהחלפה חלקית של הברך המנתח יחליף אך ורק את המדור הפגוע בתחליף מלאכותי. ישנם מקרים שבהם דווקא המדור הפנימי נשמר והמדורים האחרים הם אלה שנפגעים. זו הסיבה שההכנה לניתוח חשובה כל כך, כדי לאפשר לרופא המנתח להכין את החולה כפי שצריך גם להליך הכירורגי וגם לתהליך ההחלמה. ניתוח החלפת ברך אסותא המבוצע רק בחלק ממדורי הברך, מאפשר שמירה טובה יותר של מבנה הברך הטבעי. יחד עם זאת אין זה אומר כלל וכלל שניתוח החלפה מלא אינו מביא לשיפור עצום באיכות חייו של המטופל.

במקרים שבהם ישנה פגיעה בכל שלושת מדורי הברך ולפעמים אפילו רק בשניים, תידרש החלפה מלאה של המפרק. ניתוח החלפת ברך אסותא נעשה באמצעות הסרה של החלקים הפגועים במפרק, לשם החלפתם בשתלים מלאכותיים. המטרה של ניתוח החלפת ברך אסותא היא להשיב את ברך המטופל לתנועתיות מלאה במהרה.

הגישה השיקומית של אסותא

הייחודית של ניתוח החלפת ברך אסותא היא האופן שבו נעשית ההכנה של המטופל לניתוח והשיקום שלו לאחר הניתוח. לפני הניתוח יקבל המטופל הדרכה מפורטת אודות מהלך הניתוח ותהליך השיקום שלאחריו. פעם הגישה עבור השיקום מניתוח זה הייתה למנוע תנועה מהמטופל על המפרק החדש לאורך כמה שבועות. ניתוח החלפת ברך אסותא נעשה בדגש על הקמת המנותח ממיטתו ממש מספר שעות בודדות לאחר הניתוח.

מאחר שהרופא המבצע של ניתוח החלפת ברך אסותא יודע שהמטופל יקום לצעוד במהרה, הוא מוודא עוד במעמד הניתוח שאכן המפרק החלופי יושב בצורה הטובה ביותר להניעו. כמספר שעות לאחר ניתוח החלפת ברך אסותא יבקש הרופא מהמטופל לצעוד על המפרק החדש. אומנם יידרש המטופל לקחת משככי כאבים בעקבות ההליך הכירורגי, אך כאב זה חולף לאחר מספר ימים.

הדגש בניתוח הוא לא רק להקל על הכאבים העצומים שנובעים משחיקת המפרק, אלא גם להחזיר למטופל את העצמאות שלו ויכולת התנועה שלו. כמובן שישנו ליווי רפואי גם לאחר הניתוח על אף השיקום המהיר. כמו כן, המטופל יקבל גם תרגילים פיזיותרפיים שעליו יהיה לבצע כדי להבטיח החלמה טובה עוד יותר. מערכת התמיכה הנרחבת שאותה מקבל המטופל מאסותא תסייע לו להתרגל אל המפרק החדש בקלות ובמהירות.

שתפו את המאמר:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print