ד"ר אבירם גולד

החלפת ברך KNEE REPLACEMENT

מהו ניתוח החלפת ברך

החלפת מפרק ברך הוא ניתוח שכיח מאד, המעניק למטופל שינוי דרמטי באיכות החיים. החלפת ברך ראשונה בוצעה בשנת 1968 ומאז התחום הלך והתפתח ללא הכר. חל שיפור מתמיד באיכות המשתלים, בטכניקות הניתוחיות השונות, בשיטות השיקום לאחר הניתוח, ושיטות הטיפול בכאב. כל אלו הביאו לשיפור בתוצאות הניתוחים של החלפת ברך, שרידות המשתלים ובעיקר לשביעות רצון גבוהה מאד של המטופלים. כיום מבוצעים בארה"ב למעלה מ 600,000 ניתוחי החלפת מפרק ברך בשנה עם שרידות של למעלה מ 95% לתקופה של כ 15 שנים לפחות.

ממוצע גיל החולים העוברים החלפת ברך כיום הוא 65, אך גיל זה הולך ויורד לאורך השנים, לאור שאיפת המטופלים לאיכות חיים טובה יותר, ואפשרות לחיים מלאים ופעילים. אך הגיל הוא מרכיב יחסית שולי בתהליך קבלת ההחלטה לעבור החלפת ברך מאחר ובמידת הצורך מבצעים את הניתוח גם למטופלים צעירים בגילאי העשרים או למטופלים מבוגרים מאד מעל לגיל 90.

מבנה הברך

החלפת מפרק ברך – סוגים

כיום קיימים שני סוגים עיקריים של החלפת מפרק ברך –החלפת ברך מלאה או החלפת ברך חלקית.

לפני כל ניתוח החלפת מפרק ברך בן אם ניתוח החלפת ברך מלאה או ניתוח החלפת מפרק ברך חלקית נפגש דר' גולד עם המטופל ודן עמו על הפרוצדורה המתאימה לו ביותר.

 כל ניתוח החלפת ברך מתוכנן בקפדנות ומותאם אישית למטופל.  את רוב ניתוחי החלפת מפרק ברך מבצע דר' גולד עם מערכת ניווט ממוחשבת (נביגציה – NAVIGATION) טכניקה המשפרת משמעותית את דיוק הניתוח, והשגת המטרות שהוצבו טרם הניתוח.

כיצד מבוצע ניתוח החלפת מפרק ברך מלא?

לרוב החולה יהיה בהרדמה אזורית עם טשטוש כך שלא יורגש כאב וניתן יהיה לנמנם לאורך כל הניתוח.  במקרים בהם אין המטופל מתאים להרדמה מסוג זה ובתאום עם המרדים תבוצע הרדמה מלאה.

החלפת ברך – שלב ראשון – בתחילת ניתוח החלפת מפרק ברך נחשף המפרק דרך חתך אורכי בקדמת הברך.

החלפת ברך – שלב שני –  תותאם מערכת הניווט הממוחשבת (נביגציה – NAVIGATION), מערכת הניווט מאפשרת בו במקום לקבל נתונים אשר יחזו את מנח הברך ומצבה של הברך בתום הניתוח.

בסיוע מערכת הניווט יוסרו חלקי הברך הפגועים מקצה עצם הירך ומקצה עצם השוק באופן המדויק ביותר, תוך שמירה קפדנית על שלמות הרצועות הסובבות את הברך. מערכת זו מאפשרת דיוק רב יותר של ניתוחי החלפת מפרק ברך, תוצאה צפויה יותר, ושביעות רצון גבוהה יותר מהניתוח.

החלפת ברך – שלב שלישי – יבוצעו מספר בדיקות על מנת לוודא כי הברך יציבה בכל טווחי התנועות, תושלם הכנת קצות העצם ויותאם משתל נסיון אשר ידמה את מצב הברך לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך.

החלפת ברך – שלב רביעי – לאחר קבלת תוצאה מיטבית עם משתלי הנסיון, יותאם המשתל האמיתי.

החלפת ברך – שלב חמישי – הברך תיסגר ותחבש.

החלפת מפרק ברך לרוב עורכת כשעה וחצי שלאחריה עובר המטופל להמשך טיפול בחדר ההתאוששות ומשם למחלקת האשפוז.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר