ד"ר אבירם גולד

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית ה- ACL

הרצועות הצולבות, הקדמית והאחורית תפקידן למנוע תנועה חריגה של עצם הירך ועצם השוק בציר הקדמי אחורי, כמו כן מעניקות רצועות אלו לברך יציבות גם בתנועות סיבוביות.

קרעים ברצועות הצולבות גורמים לפגיעה משמעותית ביציבות הברך. ב 95% מהמקרים נקרעת הרצועה הצולבת הקדמית. פציעה זו היא אחת הפציעות השכיחות ביותר אצל ספורטאים, ולעתים קרובות גורמת לקושי רב לחזור לפעילות גופנית סדירה.

לרוב פציעה זו נגרמת כתוצאה מנחיתה לא טובה לאחר קפיצה, או בזמן שינוי חד בכיוון כאשר אנחנו לא מוכנים לכך. אותה נחיתה או שינוי כיוון גורמים לחבלה סיבובית של הברך ולקרע של הרצועה הצולבת הקדמית. לעתים פציעה זו לא מסתיימת בקרע של הרצועה בלבד ונלווים אליה קרעים במניסקוסים או ברצועות הברך האחרות.

רוב האנשים ירגישו ש"הברך בורחת" להם, עם תחושה של "קליק" גס, כאב חד ונפיחות שתופיע מיד לאחר מכן או מספר שעות לאחר הפציעה. תחילה יתקשה המטופל לדרוך על הרגל ולהניעה. באופן הדרגתי הנפיחות תחלוף וניתן יהיה לחזור לתפקוד בסיסי של הליכה ואפילו לריצה במישור, אך לרוב הברך לא תהיה חזקה מספיק כדי לאפשר חזרה לפעילות גופנית מלאה והמטופלים יחוו בריחות חוזרות של הברך בפעילות גופנית הכרוכה בשינויי כיוון ואפילו בהליכה רגילה כשהם אינם מוכנים לכך. כל בריחה נוספת של הברך עשויה לגרום לנזקים נוספים כגון קרעים במניסקוסים או פגיעה בסחוסים.

בשלב הראשון הטיפול בפציעה זו יהיה קירור, מנוחה, משככי כאבים, חבישה ופיזיותרפיה.

במידה ולאחר טיפול זה עדיין יחווה המטופל בריחות של הברך או לחילופין ימצאו בברך פגיעות נלוות נוספות אשר עשויות לזרז תהליך ניווני, יהיה מקום לבצע ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית.

רצועה צולבת תקינה

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר