קרע במניסקוס

קרע במניסקוס

כאמור המניסקוסים הם מבנים בצורת חצי סהר ולכן הם גם מכונים סהרונים. הסהרונים הם מבנים סחוסיים גמישים הממוקמים בין עצם הירך לעצם השוק. בברך שני מניסקוסים מניסקוס פנימי ומניסקוס חיצוני. תפקידם של המניסקוסים הוא לבלום את הזעזועים הנגרמים לברך בזמן פעילות ולפזר את העומסים בצורה מאוזנת לכל חלקי הברך.

המניסקוסים עומדים בעומסים כבדים מדי יום. העומס העובר בברך בזמן ריצה שקול לפי 7 ממשקל גופנו ולכן מבנים אלו מועדים לפגיעה.

קרע של המנסיקוס הוא הפציעה השכיחה ביותר הדורשת התערבות ניתוחית. באנשים צעירים לרוב מדובר בקרע כתוצאה מפציעה ובמבוגרים יותר כתוצאה מתהליך שחיקתי. קרעים אלו יכולים להיות בעלי צורה שונה ולגרום לתמסינים שונים וברמות חומרה שונות.

לרוב הפגיעה בסהרונים תתבטא בכאבים בעיקר בזמן פעילות כמו הליכה או ריצה, לרוב הכאב יהיה סמוך לסהרון שנפגע, דהיינו פגיעה בסהרון הפנימי תתבטא בכאב בצד הפנימי של הברך. לעתים הקרעים הם בלתי יציבים כך שהם יכולים לגרום ל"קליקים" ו"נעילות של הברך" (חוסר יכולת ליישר את הברך). הקליקים והנעילות יכולים להופיע לסירוגין ולהיות מאד כואבים ומגבילים. למרות זאת לעתים קרעים במניסקוסים לא יבואו לידי ביטוי כלל, והמטופל כלל לא יחוש בהם.

אבחנה של קרע במניסקוס מתבססת על שיחה עם המטופל, בדיקה גופנית ובמידת הצורך גם בבדיקות הדמיה. הבדיקה הטובה ביותר לאבחנה של קרעים במניסקוסים היא MRI, כל שאר הבדיקות פחות רגישות וספציפיות לאבחנה זו.

הטיפול בקרעים במניסקוסים מתחיל במנוחה, קירור מקומי ותרופות נוגדות דלקת. במידה ואין הטבה יש מקום לנסות טיפול בפיזיותרפיה אשר עשוי להועיל. כאשר אין הטבה יש מקום לבצע אתרוסקופיה של הברך.

מניסקוס תקין

צור קשר