ד"ר אבירם גולד

ניתוח רובוטי להחלפת ברך

בשנים האחרונות, הטכנולוגיות הרובוטיות משנות את פני מדע הרפואה. כיום, את הפעולות שארכו זמן רב, דרשו דיוק מרבי והיו כרוכות בסיכונים, מחליפים בחלקם רובוטים חדשניים שנועדו להשלים ולדייק הליכים רבים – במינימום סיכון ובמקסימום דיוק. ניתוח רובוטי להחלפת ברך הוא אחד ההליכים הללו. במה מדובר? מתי משתמשים ברובוט כדי לבצע את ההליך? מה היתרונות בשימוש בטכנולוגיה על פני האלטרנטיבה הקיימת ומה חשוב לדעת לפני שבוחרים בה? הינה מידע נחוץ שיסייע לכם לקבל החלטה נבונה.

מהי החלפת ברך עם רובוט?

כשמדברים על החלפת מפרק ברך בעזרת רובוט, אין זה אומר שהמנתח עומד מהצד והרובוט עושה בעצמות את הניתוח, אלא מסייע למנתח לבצע את הניתוח ביתר דיוק, אין תחליף למנתח מנוסה אשר מבין את הביומכניקה המורכבת מאד של הברך.

ניתוח רובוטי להחלפת ברך הוא הליך הרותם את הטכנולוגיה הרובוטית לטובת שיפור הדיוק והאיכות במהלך החלפת הברך.

האם הרובוט מבצע את הניתוח בעצמו? בהחלט לא. הרובוט הוא העוזר הכירורגי של המנתח, והוא מוביל אותו לתוצאות ברמת דיוק אותה לא הכרנו קודם לכן. תפקידו של הרובוט, למעשה, הוא לספק למנתחים מידע חשוב בזמן אמת, לאפשר לתכנן את ההליך בדיוק המירבי, ולסייע בהוצאה לפועל של הפרוצדורה וכך לוודא שהמפרק החדש ממוקם במקומו המדויק בהתאם לאנטומיה הייחודית של כל מטופל. לפיכך, הרובוט הוא אומנם עוזר יעיל והסיוע שלו יקר מפז, אך עדיין נדרשת יד מיומנת ונסיון רב של הרופא המנתח.

האם החלפת מפרק ברך בעזרת רובוט היא טכנולוגיה חדשה?

הטכנולוגיה הרובוטית הזו היא לא טכנולוגיה חדשה. כבר בשנת 2006 ביצעו מנתחים את ניתוח ההחלפה כשהם נעזרים בזרוע רובוטית, ומאז התחום רק הולך ומתפתח, הרובוטים הולכים ומשתכללים וכמות הניתוחים הרובוטיים הולכת ועולה מדי שנה.

ניתוח רובוטי להחלפת ברך: כך זה עובד

לפני ביצוע החלפת ברך עם רובוט נלקחים צילומי רנטגן של אזור הברך כדי לקבל מידע מלא על האנטומיה של המטופל. באמצעות צילומי הרנטגן ניתן לתכנן את ההליך ולקבוע מה יהיה המיקום הטוב ביותר של השתל.

כמו בכל ניתוח החלפת ברך מסורתי, גם כאן מסירים את העצם והסחוס הפגועים מהמפרק ומפיקת הברך ומשתילים מפרק מלאכותי העשוי מסגסוגת מתכת, פלסטיק ופולימרים ברמה ובאיכות גבוהים מאוד אך ההבדל הגדול בניתוח רובוטי להחלפת הברך הוא שבמהלך הניתוח משפרים באמצעות תכנון מדויק ושימוש בזרוע הרובוטית את הדיוק, מפחיתים את הפגיעה ברקמות הרכות, ומשפרים את תוצאות הניתוח.

מדוע זה קורה? כי כעת, הודות לרובוט, לרופאים יש מידע איכותי ומדויק יותר לגבי מבנה הברך ומצב הרצועות, במהלך הניתוח, הרובוט משתמש במצלמות ובעדשות אופטיות וכך עוקב אחר המיקום המדויק של הרגל, הברך ו"ידו של המנתח" באזור הרלוונטי. אם הרגל זזה, ולו במילימטר אחד, הרובוט מתקן את מיקום המכשירים, ושומר על התוכנית הניתוח שנקבעה מראש.

למי מתאים לבצע החלפת מפרק ברך בעזרת רובוט?

החלפת ברך עם רובוט מתאימה, ראשית, לכל מי שמועמד לניתוח החלפת ברך. עם זאת, היא מתאימה במיוחד למטופלים עם דרישות מאתגרות יותר, דוגמת כאלה שעברו טראומה או ניתוחים קודמים בברכיים. במצבים אלה, הניתוח עשוי להיות מאתגר יותר ולכן הרובוט יהיה עוזר מצוין.

למי עוד מתאים ההליך?

• מי שסובל מנזק לעצם הירך עקב פציעה
• מטופלים עם דלקת מפרקים ניוונית מתקדמת הקשורה בגיל (דוגמת דילול הסחוס או נזק על הירך או בסביבותיה)
• מי שעבר ניתוחים בעבר בעצם הירך או בשוקה שליד הברך
• ובעצם לכל מי שצריך ניתוח להחלפה של הברך.

אילו יתרונות נוספים יש לבחירה הרובוטית?

• ניתוח פחות פולשני

כאמור, בעזרת הרובוט ניתן לבצע ניתוחי החלפת ברך בדיוק כירורגי גדול יותר, מה שאומר שהסיכון לפגיעה בעצמות סמוכות או ברקמות הרכות פוחת.

• התאמה טובה יותר של השתל
לכל אדם יש מבנה ברכיים ייחודי, ולכן החלפת ברך עם רובוט מאפשרת למנתחים להתאים את המפרק החדש במדויק למבנה האנטומי של המטופל, מה שמוביל להתאמה טובה יותר ולתחושה טבעית יותר.

• תהליך החלמה קצר יותר

בין אם תבחרו בניתוח המסורתי ובין אם באלטרנטיבה הרובוטית, תזדקקו לזמן החלמה מסוים, כמו גם לפיזיותרפיה שתסייע לכם לשוב לשגרה. עם זאת, הודות לסיוע הרובוטי ייתכן וזמן ההחלמה יהיה קצר יותר. חלק מהמטופלים מעידים על זמן החלמה קצר יותר בהשוואה להליך המסורתי, העומד על 4–6 שבועות בממוצע.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר