ד"ר אבירם גולד

החלפת מפרק ירך

החלפת ירך

החלפת מפרק ירך הוכתר כניתוח המוצלח ביותר במאה ה 20 על ידי ארגון הבריאות העולמי, בארה"ב מבוצעים מדי שנה למעלה מ 300000 ניתוחים של החלפת מפרק ירך בהצלחה מרובה. גיל החולים הממוצע אשר עובר כיום ניתוח להחלפת מפרק הירך הוא 65, אך גיל זה הולך ויורד עם השנים מאחר והמטופלים אינם מוכנים עוד לסבול מכאבים, וכשיש פתרון טוב כמו החלפת מפרק ירך אזי הם שואפים לשפר משמעותית את איכות חייהם. יחד עם זאת הגיל בו מבצעים ניתוח להחלפת מפרק ירך הוא מרכיב יחסית שולי בתהליך קבלת ההחלטות מאחר ובמידת הצורך מבצעים החלפת מפרק ירך גם למטופלים צעירים בגילאי העשרים או למטופלים מבוגרים מאד מעל לגיל 90.

לפני כל ניתוח החלפת מפרק ירך נפגש דר' גולד עם המטופל ודן עמו על הגישה המתאימה לו ביותר, כל ניתוח החלפת מפרק ירך מתוכנן בקפידה ומותאם אישית למטופל.

שלבי ניתוח החלפת מפרק ירך

לניתוח החלפת מפרק ירך מספר שלבים.

החלפת מפרק ירך – שלב ראשון – ניגשים למפרק הירך, בגישה אשר הוחלט עליה בפגישה הטרום ניתוחית, לרוב מבוצע הניתוח בגישה הקדמית למפרק.

החלפת מפרק ירך – שלב שני –מסירים את ראש הירך ואת שאריות הסחוס מהמרחשת (האצטבולום).

החלפת מפרק ירך – שלב שלישי – מכינים את עצם הירך ומתאימים משתל בגודל המתאים ביותר לעצם הירך.

החלפת מפרק ירך – שלב רביעי – מכניסים משתל דמי למרחשת ולעצם הירך.

החלפת מפרק ירך – שלב חמישי ואחרון – לאחר שמגיעים ליציבות טובה של המפרק, ומוודאים כי אורך הרגל שוחזר במדויק מכניסים את המשתלים האמיתיים.

ברוב ניתוחי החלפת מפרק ירך משתמש דר' גולד במשתלים ללא צמנט (דבק / מלט עצמות), למעט במקרים בהם איכות העצם אינה מספקת ויש הכרח להשתמש בצמנט.

החלפת מפרק ירך – הגישות השונות

הגישות השונות של החלפת מפרק ירך

  • החלפת מפרק ירך – הגישה הקדמית (DIRECT ANTEIOR APPROACH) – גישה זו להחלפת מפרק ירך צוברת פופולריות רבה בשנים האחרונות לאור זירוז תהליך ההחלמה והפחתת הכאבים לאחר הניתוח. בגישה זו של החלפת מפרק ירך המטופל שוכב פרקדן, החתך הניתוחי הוא בקדמת מפרק הירך. בגישה זו אנו משמרים את השרירים סביב המפרק עוברים ביניהם ואין מנתקים או פוגעים בשרירים עצמם.
    היתרון העיקרי בשיטה זו של החלפת מפרק ירך הוא החלמה מהירה יותר מאשר בגישות האחרות מאחר והפגיעה בשרירים היא מינימלית, וניתן לשלוט טוב יותר באורך הרגליים אשר נבדק בקפדנות לאורך הניתוח.
  • החלפת מפרק ירך – הגישה האחורית (POSTERIOR APPROACH) – בגישה זו להחלפת מפרק ירך, המטופל שוכב על הצד והחתך הניתוחי נמצא בצד הירך. בגישה זו אנו מגיעים אל המפרק דרך השרירים מאחורי עצם הירך.
    היתרון העיקרי של שיטה זו הוא בחשיפה הטובה של המפרק. גישה זו קלה ונוחה יותר לביצוע ויש בה מעט מאד סיבוכים.
  • החלפת מפרק ירך – הגישה הקדמית – צידית (ANTERO – LATERAL APPROACH) – בגישה זו להחלפת מפרק ירך, המטופל שוכב גם כן על הצד והחתך נמצא בצד הירך, גם כאן כמו בגישה האחורית של החלפת מפרק ירך אנו מגיעים אל המפרק דרך השרירים אך הפעם קדמית לעצם הירך. גישה זו מאד נוחה לביצוע, חשיפת המפרק מצויינת, ואחוז פריקות המפרק לאחר הניתוח הוא הנמוך ביותר, אך בשיטה זו הפגיעה בשרירים היא המשמעותית ביותר.
 

דר' גולד מיומן בכל שלוש השיטות של החלפת מפרק ירך, כשכיום את רוב הניתוחים הוא מבצע בגישה הקדמית הישירה, שיטה בה החולים חווים פחות כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, יכולים להתנייד ביתר חופשיות ולהשתחרר מוקדם להמשך טיפול משקם בביתם.

תוצאותיו של ניתוח החלפת מפרק ירך הן מצויינות. אחוזי ההצלחה הם למעלה מ 95% לתקופה של לפחות 15 שנים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר