ד"ר אבירם גולד

החלפת מפרק ירך – קיצור זמן החלמה

ניתוח להחלפת מפרק הירך הוא הליך כירורגי שמטרתו להקל על כאבו של המטופל ולהשיב תנועתיות למפרק. אחד מהשלבים החשובים ביותר בהליך של החלפת מפרק הירך הוא שלב ההחלמה. זמן ההחלמה ויעילותה לא פעם מעלים סימני שאלה בקרב המטופלים. במאמר זה נחקור דרכים שונות באמצעותן ניתן לקצר את זמן ההחלמה לאחר הניתוח. במהלך המאמר נסקור את זמני ההתאוששות, זמני ההחלמה, החשיבות של טיפולי פיזיותרפיה ועוד.

כמה זמן לוקח להחלים ניתוח להחלפת מפרק הירך?

לאחר החלפת מפרק ירך זמן החלמה משתנה ממטופל למטופל. זמן זה מושפע ממספר משתנים כמו גיל, בריאות כללית, הגישה הניתוחית, המוטיבציה ושיתוף הפעולה של המטופל עם ההנחיות לאחר הניתוח. ככלל, המטרה היא לאפשר למטופל לא רק לחזור ולבצע פעילויות יומיומיות בנוחות, אלא אף לרכוש מחדש כוח, גמישות ועצמאות בהנעת המפרק.

החלמה ראשונית לאחר הניתוח

תקופה ההחלמה הראשונית תקבע במידה רבה כיצד יראה תהליך ההחלמה כולו. בזכות ההתקדמות בטכניקות הניתוח וההרדמה, יכולים כעת המטופלים ליהנות מתנועתיות גדולה יותר כבר זמן קצר לאחר הניתוח. לרוב, הרופא המנתח יעודד את המטופל לעשות צעדים ראשונים בסיוע של אמצעי עזר להליכה כגון הליכון וצוות הפיזיותרפיה, כבר ביום הניתוח או למחרת. גם תקופת האשפוז התקצרה ממספר ימים לשחרור באותו היום או למחרת.

טיפולי פיזיותרפיה

לאחר החלפת מפרק ירך זמן ההחלמה מושפע עד מאוד מהתמדה בביצוע טיפולי הפיזיותרפיה. באמצעות ההדרכה של הפיזיותרפיסטים יכולים המטופלים לשפר את תבנית ההליכה שלהם ולבצע תרגילים אשר משפרים את התנועתיות במפרק, את חוזק השרירים ואת יכולת השמירה על שיווי המשקל. הטיפול הפיזיותרפי יחל כבר ביום הניתוח או למחרת, כאשר כל מטופל יקבל שני טיפולים ביום. לאחר השחרור מבית החולים יש להמשיך ולהתמיד בתרגול כדי לקצר עוד יותר את תהליך ההחלמה ולהיפטר מהר ככל שניתן מאמצעי העזר להליכה.

ביצוע תרגילים בבית

כדי לקצר את זמן ההחלמה לאחר החלפת מפרק ירך, לרוב יקבלו המטופלים פרוטוקול פיזיותרפיה המכיל הנחיות לביצוע תרגילים בבית באופן עצמאי. תרגילים אלה יותאמו למטופל על ידי הצוות הפיזיותרפי, בהתאם לגיל המטופל ויכולותיו. תרגילים אלה מאפשרים למטופלים לקחת חלק פעיל בתהליך ההחלמה שלהם והם מעודדים תחושה של עצמאות ומסוגלות. הקפדה על ביצוע התרגילים יכולה לקצר בצורה משמעותי את זמן ההחלמה[1].

התמודדות עם כאבים

באמצעות טיפול נכון בכאבים לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך זמן ההחלמה יכול להתקצר גם כן. לאחר הניתוח ימליץ הרופא המטפל להיעזר במשככי כאבים אשר יסייעו בהתמודדות ויקלו על אי הנוחות. השליטה בכאב מאפשרת למטופלים להתמקד בצורה מוצלחת יותר בתהליך ההחלמה והשיקום, ובביצוע התרגילים.  לכן, מומלץ לנטול משכך כאבים כאשר הכאב מתחיל רק להופיע ולא להמתין עד שהכאב מתחזק. קל יותר למנוע את הכאב מאשר לנסות "להרוג" אותו כאשר הוא מגיע לשיאו וכך, ניתן יהיה להשקיע יותר אנרגיה בתרגול והליכה, מאשר בהתמודדות עם הכאבים.

הקפדה על תזונה נכונה וצריכת נוזלים תקינה

לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך זמן ההחלמה יכול להתקצר גם באמצעות הקפדה על תזונה נכונה וצריכת נוזלים תקינה. הקפדה על דיאטה מאוזנת העשירה בחומרים מזינים, תסייע בתמיכה בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף[2]. כמו כן, הקפדה על צריכת נוזלים תקינה גם היא תאפשר לגוף לפעול בצורה הטובה ביותר, כדי לזרז את תהליך ההחלמה מהניתוח.

שימוש בעזרי ניידות

במהלך תהליך ההחלמה הראשוני שימוש באמצעי עזר לניידות כמו הליכונים, קביים או מקל הליכה יומלץ בידי הרופא המטפל. בעוד שמכשירים אלה נועדו לספק תמיכה ולסייע למטופלים לשמור על שיווי משקל, השימוש בהם ברוב המקרים הוא זמני בלבד. קיצור זמן החלמה לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך דורש מעבר נכון והדרגתי משימוש בעזרים אלה, להליכה ללא סיוע. המעבר חייב להיעשות בליווי ולפי המלצתם של הפיזיותרפיסטים, כדי שלא לפגוע חלילה בתהליך ההחלמה.

שימוש מוקדם במפרק

חלק חשוב מאוד בקיצור זמן ההחלמה לאחר ניתוח מפרק ירך הוא שימוש מוקדם ככל הניתן במפרק. הנעה מוקדמת ככל הניתן של המפרק, כולל נשיאת משקל על המפרק, מעודדת שמירה על גמישות וזרימה תקינה של דם לאזור. הנעה זו תורמת לחזרה מהירה יותר לפעילויות יום יומיות רגילות.

שמירה על איזון ובטיחות

אמנם מומלץ לשמור על תנועתיות בשלב מוקדם של ההחלמה מהניתוח, עדיין חשוב להישמע גם להנחיות הבטיחות מהרופא המנתח. לרוב, ייתן הרופא המנתח הנחיות המפרטות מאילו תנועות מומלץ להימנע בשלב מוקדם, מאילו תנוחות מומלץ להימנע ועוד, כדי להגן על מפרק הירך החדש. שמירה על איזון בין הפעלה של המפרק למעקב אחר הנחיות הרופא, תסייע בזירוז תהליך ההחלמה ותבטיח את הצלחתו.

היו סבלנים עם עצמכם

לפני שאתם יוצאים אל עבר תהליך ההחלמה מניתוח החלפת מפרק הירך, חשוב שתדעו שתהיו מוכנים להיות סבלניים עם עצמכם. אמנם כיום הפיתוחים החדשניים בתחום הרפואה מאפשרים זמן החלמה מניתוח להחלפת מפרק ירך קצר הרבה יותר, אך עדיין מדובר בתהליך שאורך זמן אשר עשוי להשתנות ממטופל למטופל. אם תקפידו לעקוב אחר ההנחיות של הרופא וצוות הפיזיותרפיה, ותשקיעו בבריאות הכללית שלכם, תוכלו ליהנות מתהליך החלמה מהיר חלק, מוצלח וקצר ככל הניתן.

אם אתם מתעניינים בניתוח להחלפת מפרק ירך צרו קשר עם המרפאה – 073-7023825


לקביעת תור

שתפו את המאמר:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Print