ד"ר אבירם גולד

החלפת מפרק הירך

ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך הוכתר כניתוח המוצלח ביותר במאה ה 20 על ידי ארגון הבריאות העולמי, בארה"ב מבוצעים מדי שנה למעלה מ 300000 ניתוחים של החלפת מפרק ירך בהצלחה מרובה. גיל החולים הממוצע אשר עובר כיום ניתוח החלפת מפרק הירך הוא 65, אך גיל זה הולך ויורד עם השנים מאחר והמטופלים אינם מוכנים עוד לסבול מכאבים, וכשיש פתרון טוב כמו החלפת ירך אזי הם שואפים לשפר משמעותית את איכות חייהם. יחד עם זאת הגיל בו מבצעים ניתוח החלפת מפרק ירך הוא מרכיב יחסית שולי בתהליך קבלת ההחלטות מאחר ובמידת הצורך מבצעים החלפת ירך גם למטופלים צעירים בגילאי העשרים או למטופלים מבוגרים מאד מעל לגיל 90.

לפני כל החלפת מפרק ירך נפגש דר' גולד עם המטופל ודן עמו על הגישה המתאימה לו ביותר, כל ניתוח החלפת ירך מתוכנן בקפידה ומותאם אישית למטופל.

החלפת מפרק ירך – שלבי הניתוח

לניתוח החלפת מפרק ירך מספר שלבים.

ניתוח החלפת מפרק ירך – השלב הראשון – ניגשים למפרק הירך, בגישה אשר הוחלט עליה בפגישה הטרום ניתוחית, לרוב מבוצע ניתוח החלפת ירך בגישה הקדמית למפרק.

ניתוח החלפת מפרק ירך – השלב השני – מסירים את ראש הירך ואת שאריות הסחוס מהמרחשת (האצטבולום).

ניתוח החלפת מפרק ירך – השלב השלישי – בשלב השלישי מכינים את עצם הירך ומתאימים משתל בגודל המתאים ביותר לעצם הירך.

ניתוח החלפת מפרק ירך – השלב הרביעי – מכניסים משתל דמי למרחשת ולעצם הירך.

ניתוח החלפת מפרק ירך – השלב החמישי –  לאחר שמגיעים ליציבות טובה של המפרק, ומוודאים כי אורך הרגל שוחזר במדויק מכניסים את המשתלים האמיתיים.

ברוב הניתוחים של החלפת מפרק ירך משתמש דר' גולד במשתלים ללא צמנט (דבק / מלט עצמות), למעט במקרים בהם איכות העצם אינה מספקת ויש הכרח להשתמש בצמנט.

החלפת מפרק הירך – הגישות השונות

  • החלפת ירך בגישה קדמית (DIRECT ANTEIOR APPROACH) – גישה זו של החלפת מפרק ירך צוברת פופולריות רבה בשנים האחרונות לאור זירוז תהליך ההחלמה והפחתת הכאבים לאחר הניתוח. בגישה זו של החלפת ירך המטופל שוכב פרקדן, החתך הניתוחי הוא בקדמת מפרק הירך. בגישה זו אנו משמרים את השרירים סביב המפרק עוברים ביניהם ואין מנתקים או פוגעים בשרירים עצמם.
    היתרון העיקרי בשיטה זו של החלפת מפרק הירך הוא החלמה מהירה יותר מאשר בגישות האחרות מאחר והפגיעה בשרירים היא מינימלית, וניתן לשלוט טוב יותר באורך הרגליים אשר נבדק בקפדנות לאורך הניתוח.
  • החלפת ירך בגישה אחורית (POSTERIOR APPROACH) – בגישה זו של החלפת מפרק ירך, המטופל שוכב על הצד והחתך הניתוחי נמצא בצד הירך. בגישה זו אנו מגיעים אל המפרק דרך השרירים מאחורי עצם הירך.
    היתרון העיקרי של שיטה זו הוא בחשיפה הטובה של המפרק. גישה זו קלה ונוחה יותר לביצוע ויש בה מעט מאד סיבוכים.
  • החלפת ירך בגישה הקדמית – צידית (ANTERO – LATERAL APPROACH) – בגישה זו של החלפת ירך, המטופל שוכב גם כן על הצד והחתך נמצא בצד הירך, גם כאן כמו בגישה האחורית אנו מגיעים אל המפרק דרך השרירים אך הפעם קדמית לעצם הירך. גישה זו מאד נוחה לביצוע, חשיפת המפרק מצויינת, ואחוז פריקות המפרק לאחר הניתוח הוא הנמוך ביותר, אך בשיטה זו הפגיעה בשרירים היא המשמעותית ביותר.

דר' גולד מיומן בכל שלוש השיטות של החלפת ירך, כשכיום את רוב הניתוחים הוא מבצע בגישה הקדמית הישירה, שיטה בה החולים חווים פחות כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, יכולים להתנייד ביתר חופשיות ולהשתחרר מוקדם להמשך טיפול משקם בביתם.

תוצאותיו של ניתוח החלפת מפרק ירך הן מצויינות. אחוזי ההצלחה הם למעלה מ 95% לתקופה של לפחות 15 שנים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר