ד"ר אבירם גולד

החלפת של מפרק ירך

החלפת מפרק הירך

החלפה של מפרק הירך הוכתרה כניתוח המוצלח ביותר במאה ה 20 על ידי ארגון הבריאות העולמי, בארה"ב מבוצעים מדי שנה למעלה מ 300000 ניתוחים בהצלחה מרובה. גיל החולים הממוצע כיום הוא 65, אך גיל זה הולך ויורד עם השנים לאור שאיפת המטופלים לאיכות חיים גבוהה יותר, אך הגיל הוא מרכיב יחסית שולי בתהליך קבלת ההחלטות מאחר ובמידת הצורך מבצעים את הניתוח גם למטופלים צעירים בגילאי העשרים או למטופלים מבוגרים מאד מעל לגיל 90.

לפני כל ניתוח נפגש דר' גולד עם המטופל ודן עימו על הניתוח המתאים לו ביותר, כל ניתוח מתוכנן בקפדנות ומותאם אישית למטופל.

לניתוח החלפת מפרק ירך מספר שלבים. בשלב הראשון מסירים את ראש הירך ואת שאריות הסחוס מהמרחשת (האצטבולום). בשלב הבא מכינים את עצם הירך ומתאימים משתל בגודל המתאם ביותר. בשלב השלישי מכניסים משתל דמי למרחשת ולעצם הירך. לאחר שמגיעים ליציבות טובה של המפרק, ומוודאים כי אורך הרגל שוחזר במדויק מכניסים את המשתלים האמיתים.

לרוב משתמש דר' גולד במשתלים ללא צמנט (דבק/מלט עצמות), למעט במקרים בהם איכות העצם אינה מספקת ויש הכרח להשתמש בצמנט.

לניתוח החלפת מפרק ירך מספר גישות ניתוחיות :

  • הגישה הקדמית (DIRECT ANTEIOR APPROACH) – גישה הצוברת פופלריות רבה בשנים האחרונות לאור זירוז תהליך ההחלמה לאחר הניתוח. בגישה זו המטופל שוכב פרקדן, החתך הניתוחי הוא בקדמת מפרק הירך. בגישה זו אנו משמרים את השרירים סביב המפרק ועוברים ביניהם ללא ניתוק או פגיעה בשריר עצמו.
    היתרון העיקרי בשיטה זו הוא החלמה מהירה יותר מאשר בגישות האחרות מאחר והפגיעה בשרירים היא מינימלית, וניתן לשלוט טוב יותר באורך הרגליים אשר נבדק בקפדנות לאורך הניתוח.
  • הגישה האחורית (POSTERIOR APPROACH) – בגישה זו המטופל שוכב על הצד והחתך הניתוחי נמצא בצד הירך. בגישה זו אנו חודרים דרך השרירים אל המפרק מאחור.
    היתרון העיקרי של שיטה זו הוא בחשיפה הטובה של המפרק. גישה זו קלה ונוחה יותר לביצוע.
  • הגישה הקדמית –צידית (ANTERO-LATERAL APPROACH) – בגישה זו המטופל שוכב על הצד והחתך נמצא בצד הירך, גם כאן כמו בגישה האחורית אנו חודרים דרך השרירים אל המפרק מלפנים. גישה זו מאד נוחה לביצוע, חשיפת המפרק מצויינת, ואחוז פריקות המפרק לאחר הניתוח הוא הנמוך ביותר, אך בשיטה זו הפגיעה בשרירים היא המשמעותית ביותר.

דר' גולד מיומן בכל שלוש השיטות, כשכיום את רוב הניתוחים הוא מבצע בגישה הקדמית הישירה, שיטה בה החולים חווים פחות כאבים בימים הראשונים לאחר הניתוח, יכולים להתנייד ביתר חופשיות ולהשתחרר מוקדם להמשך טיפול משקם בביתם.

תוצאותיו של ניתוח להחלפת מפרק הירך הן מצויינות. אחוזי ההצלחה הם למעלה מ 95% לתקופה של לפחות 15 שנים.

צור קשר