ד"ר אבירם גולד

החלפת ברך

החלפת ברך KNEE REPLACEMENT

החלפת ברך הוא ניתוח שכיח מאד, המעניק למטופל שינוי דרמטי באיכות החיים. ניתוח החלפת ברך ראשון בוצע בשנת 1968 ומאז התחום הלך והתפתח ללא הכר. חל שיפור מתמיד באיכות המשתלים, בטכניקות הניתוחיות השונות, בשיטות השיקום לאחר הניתוח, ושיטות הטיפול בכאב. כל אלו הביאו לשיפור בתוצאות הניתוחים של החלפת ברך, שרידות המשתלים ובעיקר לשביעות רצון גבוהה מאד של המטופלים. כיום מבוצעים בארה"ב למעלה מ 600,000 ניתוחי החלפת מפרק ברך בשנה עם שרידות של למעלה מ 95% לתקופה של כ 15 שנים לפחות.

ממוצע גיל החולים העוברים ניתוח החלפת ברך כיום הוא 65, אך גיל זה הולך ויורד לאורך השנים, לאור שאיפת המטופלים לאיכות חיים טובה יותר, ואפשרות לחיים מלאים ופעילים. אך הגיל הוא מרכיב יחסית שולי בתהליך קבלת ההחלטה לעבור ניתוח החלפת ברך מאחר ובמידת הצורך מבצעים את הניתוח גם למטופלים צעירים בגילאי העשרים או למטופלים מבוגרים מאד מעל לגיל 90.

החלפת ברך – סוגים

כיום קיימים שני סוגים עיקריים של ניתוח החלפת ברך –החלפת ברך מלאה או החלפת ברך חלקית.

לפני כל ניתוח החלפת ברך בן אם ניתוח החלפת ברך מלאה או ניתוח החלפת מפרק ברך חלקית נפגש דר' גולד עם המטופל ודן עמו על הפרוצדורה המתאימה לו ביותר.

 כל ניתוח החלפת מפרק ברך מתוכנן בקפדנות ומותאם אישית למטופל.  את רוב ניתוחי החלפת הברך מבצע דר' גולד עם מערכת ניווט ממוחשבת (נביגציה – NAVIGATION) טכניקה המשפרת משמעותית את דיוק הניתוח, והשגת המטרות שהוצבו טרם הניתוח.

כיצד מבוצע ניתוח החלפת ברך מלאה

לרוב החולה יהיה בהרדמה אזורית עם טשטוש כך שלא יורגש כאב וניתן יהיה לנמנם לאורך כל הניתוח.  במקרים בהם אין המטופל מתאים להרדמה מסוג זה ובתאום עם המרדים תבוצע הרדמה מלאה.

החלפת מפרק ברך – שלב ראשון – בתחילתו ניתוח החלפת מפרק ברך נחשף המפרק דרך חתך אורכי בקדמת הברך.

החלפת מפרק ברך – שלב שני –  תותאם מערכת הניווט הממוחשבת (נביגציה – NAVIGATION), מערכת הניווט מאפשרת בו במקום לקבל נתונים אשר יחזו את מנח הברך ומצבה של הברך בתום הניתוח.

בסיוע מערכת הניווט יוסרו חלקי הברך הפגועים מקצה עצם הירך ומקצה עצם השוק באופן המדויק ביותר, תוך שמירה קפדנית על שלמות הרצועות הסובבות את הברך. מערכת זו מאפשרת דיוק רב יותר של ניתוחי החלפת מפרק ברך, תוצאה צפויה יותר, ושביעות רצון גבוהה יותר מהניתוח.

החלפת מפרק ברך – שלב שלישי – יבוצעו מספר בדיקות על מנת לוודא כי הברך יציבה בכל טווחי התנועות, תושלם הכנת קצות העצם ויותאם משתל נסיון אשר ידמה את מצב הברך לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך.

החלפת מפרק ברך – שלב רביעי – לאחר קבלת תוצאה מיטבית עם משתלי הנסיון, יותאם המשתל האמיתי.

החלפת מפרק ברך – שלב חמישי – הברך תיסגר ותחבש.

ניתוח החלפת מפרק ברך לרוב עורך כשעה וחצי שלאחריה עובר המטופל להמשך טיפול בחדר ההתאוששות ומשם למחלקת האשפוז.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר