ד"ר אבירם גולד

החלפה חלקית של הברך

החלפת ברך חלקית – PARTIAL KNEE REPLACEMENT

החלפת ברך חלקית היא ניתוח שכיח מאד, המעניק למטופל שינוי דרמטי באיכות החיים. החלפת מפרק הברך הראשונה בוצעה בשנת 1968 ומאז התחום הלך והתפתח ללא הכר. חל שיפור מתמיד באיכות המשתלים, בטכניקות הניתוחיות השונות, בשיטות השיקום לאחר הניתוח, ושיטות הטיפול בכאב. כל אלו הביאו לשיפור בתוצאות הניתוחים להחלפת מפרק הברך, שרידות המשתלים ובעיקר לשביעות רצון גבוהה מאד של המטופלים. כיום מבוצעים בארה"ב למעלה מ 600,000 ניתוחים להחלפת ברך בשנה עם שרידות של למעלה מ 95% לתקופה של כ 15 שנים לפחות.

ממוצע גיל החולים העוברים החלפה של מפרק ברך כיום הוא 65, אך גיל זה הולך ויורד לאורך השנים, לאור שאיפת המטופלים לאיכות חיים טובה יותר, ואפשרות לחיים מלאים ופעילים. אך הגיל הוא מרכיב יחסית שולי בתהליך קבלת ההחלטות מאחר ובמידת הצורך מבצעים את החלפת ברך גם למטופלים צעירים בגילאי העשרים או למטופלים מבוגרים מאד מעל לגיל 90.

כיום קיימים שני סוגים עיקריים של ניתוח להחלפת ברך – ניתוח החלפת ברך מלאה או החלפת מפרק ברך חלקית (חד מדורית) .

החלפת ברך חלקית מתאימה למטופלים להם מחלה חד מדורית של הברך ללא פגיעה ברצועות הסובבות את הברך וכאשר טווחי התנועה תקינים.

בהחלפת מפרק ברך חלקית החשיפה היא מוגבלת יותר, יש פחות כאבים לאחר הניתוח, תקופת ההחלמה והשיקום קצרים וקלים יותר משמעותית, ובסופו של התהליך שביעות הרצון מניתוח זה גבוהה מאד.

לפני כל ניתוח החלפת ברך בין אם החלפת מפרק ברך חלקית או החלפת מפרק ברך מלאה מוודא דר' גולד כי המטופל מתאים לסוג הניתוח המתוכנן.

דר' גולד מנוסה מאד בניתוחי החלפת ברך חלקית והחלפת מפרק ברך מלאה  אותם הוא מבצע כבר שנים רבות.

כיצד מבוצע ניתוח החלפת ברך חלקית

לרוב החולה יהיה בהרדמה אזורית עם טשטוש כך שלא יורגש כאב וניתן יהיה לנמנם לאורך כל הניתוח.  במקרים בהם אין המטופל מתאים להרדמה מסוג זה ובתאום עם המרדים תבוצע הרדמה מלאה.

החלפת ברך חלקית – שלב ראשון – של הניתוח נחשף המפרק דרך חתך אורכי בקדמת הברך, חתך שהוא קצר משמעותית לעומת חתך של החלפת ברך מלאה. בשלב זה בודקים האם אכן מדובר במחלה חד מדורית של הברך ומוודאים כי הרצועה הצולבת הקדמית תקינה. במידה והברך אינה מתאימה בשלב זה להחלפה חלקית ממשכים עם החלפה מלאה.

החלפת ברך חלקית – שלב שני –יוסרו חלקי הברך הפגועים מקצה עצם הירך ומקצה עצם השוק תוך שמירה קפדנית על שלמות הרצועות הסובבות את הברך.

החלפת ברך חלקית – שלב שלישי – יבוצעו מספר בדיקות על מנת לוודא כי הברך יציבה בכל טווחי התנועות, תושלם הכנת קצות העצם ויותאם משתל נסיון אשר ידמה את מצב הברך לאחר הניתוח.

החלפת ברך חלקית – שלב רביעי – לאחר קבלת תוצאה מיטבית עם משתלי הנסיון, יותאם המשתל האמיתי.

החלפת ברך חלקית – שלב חמישי –  הברך תיסגר ותחבש.

ניתוח החלפת ברך חלקית לרוב עורך כשעה שלאחריה עובר המטופל להמשך טיפול בחדר ההתאוששות ומשם למחלקת האשפוז.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    צור קשר